Hazine Arazisi Kiralama

Ülkemizde hazineye ait dev tarım arazileri boş ve atıl durmaktadır. Devletimiz bu arazilerin tarım ve diğer uygun faaliyetlerde işletilmesi için hazine arazilerini belli bir süreliğine ve şartlarla kiraya vermektedir. Böylece hazine arazileri atıl kalmamakta, ülke tarımı büyükmekte ve gelişmektedir. Aynı zamanda yerelde arazilerin en verimli şekilde işletilmesi, bölünmemesi, iş gücü ve verim faydalığı gibi ek avantajlarla araziler kiralanmaktadır.

Tarım Arazisi Kiralama

Şuraya Atla

Mülkiyeti devlete yani hazineye ait olan tarım arazilerini kiralamak için başvurulara katılmanız gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki kiralama modelleri kullanılmaktadır:

  • Doğrudan Kiralama
  • 10 Yıla Kadar Kiralama Süresi
  • Cari Yıl Ecrimisil Bedelinin Yarısı
  • 10 Yıl Sonunda Tekrar Kiralama veya Satın Alma İmkânı

Hazine arazisini mevcutta kullanan vatandaşların aynı yeri kiralamada önceliği de bulunmaktadır. İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan ve tarımsal amaçla kullanılan Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler tarımsal amaçlı kiraya verilebilir.

Başvurular

Hazineye ait çeşitli yapıdaki zeytinlik-kıraç ya da işlenmiş tarım arazisi vb. şartlardaki araziler için yapılan ilanları takip edip şartlara göre başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tarım arazilerini kiralamak için ilanları resmi kurum adresimizden takip edebilirsiniz:

https://www.ilan.gov.tr/kategori-arama?word=tarım+arazisi

Yetkili Eksper
Yetkili Eksper hakkında 106 makale
Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments