Bayilik

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır?

Halk ekmek bayiliği nasıl alınır? Halk ekmek bayiliği aylık kazancı ne kadardır? Ve bayilik için nasıl ve nereye başvurulmalı? Tüm detaylar konumuzda.

İstanbul halk ekmek AŞ’ nin ( anonim şirketi ) 1978 yılında haksız ekmek üretimi ve kazançlarına dur demek için kurulmuş bir sektördür. Fiyatların düşük olması sebebiyle dar gelirli vatandaşlarımıza kaliteli temiz ekmek imkânı sağlayan Halk Ekmek, Edirnekapı’ daki fabrikasıyla çalışmaya başlamış daha sonra çok talep ve üretim gerektirmesi nedeniyle yanına 2 fabrika daha eklenmiştir.

El değmeden temiz ve hijyene dikkat edilerek hazırlanan ekmekler daha sonra bayiliklere gönderiliyor ve satışı bu sayede sağlanmış oluyor. Kaliteli ürünleriyle halka temiz ekmek üretmesinin yanında yine dar gelirli vatandaşlarımıza iş istihdamı da sağlamış oluyor.

Kolay çalışma ve az bir maliyetle kendi işinizin patronu olabileceğiniz bir sektör olmakla birlikte, kaliteli ürünleri ve temiz çalışma sistemiyle de sizleri sıkıntıya sokmayacak bir iştir. Aslına bakılırsa bütün herşey bayilik aldıktan sonra kolay hâle geliyor. Sadece yapacağınız bayilikte bekleyip ekmek satışı yapmak olacaktır.

Halk Ekmek Bayiliği Almak İçin Gereken Şartlar

Ekmek sofraların olmazsa olmazından olduğu için, ekmekçilikte hiç ölmeyecek bir meslektir. Halk ekmeğinin en önemli özelliği diğer satışlara göre % 40 ucuz olması ve el değmeden üretilip belediyeler tarafından sürekli kontrol ediliyor olmasıdır.

Halk ekmek bayisini asgari ücretten az gelirinizin olduğunu belirten Sgk’dan belge aldığınız bir kâğıtla belirtmeniz gerekiyor. Bunun akabinde size en yakın belediye’ ye gidip gereken şartları birinci ağızdan dinlemenizde fayda vardır.

Çünkü kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler sizin bu işi açmanıza engel olabiliyor. Açacak durumunuz varken önünüze bir set çekmeden bu iş imkânını uzmanlarıyla birlikte değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Gereken şartları dinledikten sonra size en yakın belediye’ ye giderken yanınızda bulunması gereken bazı evraklar şöyledir;

 • Nüfuz cüzdanı
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir belgeniz
 • Adli sicil kaydı
 • Vergi belgeleri
 • Bayilik almak isteyen kişinin asgari ücretten az aldığına dair Sgk’dan maaş tastik kâğıdı belgesi

Halk Ekmek Büfesi Bayiliği

Belediyeler halk ekmek satmak için büfeler kurar ya da siz büfe yeri belirleyip oraya bayilik isteyebilirsiniz. Yalnız bir büfeyle diğer büfe arasında 100 metre kadar mesafe olması şartı vardır. Belediye bu bayilikleri kurar ve sizden aylık çok cüzî bir miktar kira alır.

Zaten kazancınız bol olacağı için bu kiranın size bir zararı olmayacaktır. Gecen senelerde kiralar 3 ayda bir veriliyordu. Yeni sistemde ne durumda olduğunu bilmek için belediyelere mutlaka müracaat etmelisiniz.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Gratis Bayilik Alma ve Başvuru Şartları

Halk Ekmek Bayiliği Aylık Kazancı Ne Kadar?

Eğer orta gelirli bir mahallede büfe kurmak istiyorsanız, ekmeğinizi halk ekmekten uyguna alacağınız için size kazancıda iyi olacaktır. Başta kuruluş esnasında sizden belirli bir ücret talep ediliyor. Ama sonra siz o verdiğiniz parayı 1 ay içinde kazancınızla cebinize tekrar koyabiliyorsunuz.

Ortalama halk ekmeği bayiliğinin kazancı aylık 5 – 6 bin lira arasında değişmektedir. Zaten dar gelirli insanların satışına izin verildiği için oldukça iyi bir kazanç olacak ve çok kolay yorulmadan evinize bakabileceksiniz.

Halk Ekmeği Bayiliği Veren Belediyeler

Halk ekmeği ilk olarak İstanbul’da kurulsa da zamanla diğer büyük şehirlerde de tercih edilmeye başlanmış ve belediyelerde bunlara olanak sağlamıştır. Hem belediyeninde kâr sağladığı bu sektör, her iki tarafı da kazandırdığı için hiç sönmeyecek bir sektör olarak kalacaktır. Bayilik veren belediyeleri şöyle sıralayabiliriz;

 • İstanbul Halk Ekmek
 • Ankara Halk Ekmek
 • Konya Karatay Halk Ekmek
 • Antalya Halk Ekmek
 • Çorum Halk Ekmek
 • İzmir Çeşme Halk Ekmek
 • Eskişehir Halk Ekmek

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.

İlgili Makaleler

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar [25+ Firma] - 2021 Güncel
Aralık 15, 2020 12:34 pm

[…] Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır? konusu da ilginizi çekebilir. […]

Başa dön tuşu
1
0
Gönderx
()
x